Władze województwa dobrze dbają o rozwój turystyki w regionie

DCIM109GOPRO

W ostatnich weekend września Twierdza Srebrna Góra otworzy dla turystów nową trasę, która pozwoli poznać niedostępne do tej pory części zabytku. Prace nad nową atrakcją trwały prawie dwa lata i w znacznej części zostały sfinansowane z pieniędzy przekazanych przez samorząd województwa.

Nowa trasa poprowadzi wokół Donjonu i po raz pierwszy umożliwi turystom obejście zewnętrznego pierścienia fortyfikacji. Odwiedzający będą mogli zobaczyć jak wyglądało życie XVIII-wiecznego żołnierza – pomieszczenia żołnierskie zostały wyposażone w prycze żołnierskie, piece kaflowe, ekspozycje mundurów i całego wyposażenia takiego jak tornister, chlebak, ładownica, manierka, przedmioty osobiste, tasak, monety – żołd żołnierski.

Turyści obejrzą także nowe zbiory arsenału fortecznego, m.in. 12-funtowe armaty, które staną w miejscu zachowanej działobitni i stanowiska artyleryjskiego, haubice, rusznice wałowe, czy trójnóg do unoszenia luf dział z lawet wg modeli stosowanych w Prusach w XVIII/ XIX w.

Nowością dla turystów będzie także podziemne ujęcie wody wraz ze studnią (53m głębokości wykute w skale) i mechanizmem poboru, uznawanym za jeden z największych kunsztów wodnych Europy. Udostępnione zostaną również nowe dzieła obronne, kazamaty, kuchnia czarna, piec kaflowy, podziemny most zwodzony w poternie kazamaty studziennej i przejście przez najgłębszą fosę w Polsce (29 m wysokości).

– Uruchomienie nowej trasy w Twierdzy Srebrna Góra była możliwa dzięki finansowemu wsparciu samorządu województwa, który przekazał ponad 2 mln zł na tę inwestycję – podkreśla Czesław Kręcichwost, radny województwa.

Twierdza Srebrna Góra jest unikatowym obiektem w skali militarnego dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. W chwili powstawania (1765-1777) należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Największy podziw budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektów fortyfikacji epoki nowożytnej. Rozległość całego zespołu (ponad 100ha i 3km długości) i jego lokalizacja na szczytach zalicza srebrnogórską warownię do największych górskich założeń obronnych naszego kontynentu.